Regional Recap

Girls Update:

What a meet!  Any team in any sport can tell you that post-season contests can swing many ways as teams face challenges, but also rise to the occasion.  We had some outstanding performances, but also a few challenging moments where other teams posted better-than-predicted finishes.  I truly believe that our ladies pushed their limits and left all they had on the track as we once again saw many season best performances.  We should feel extremely proud of the guts and determination with which our Lady Camels pushed through a tough day: our alternates subbed in without question or reserve, we fought through injuries with band-aids and tape, we adjusted misplaced steps, and we made last minute changes to line-ups and order with grace and flexibility.   Our overall finish was 4th place, but that does not represent our championship mentality and work ethic. Our community is  proud of these Lady Camels.

Highlights of the day and State Qualifiers:

First Place:

  • 4×800 meter relay: Sidney Reagor, Grace Meiser, Grace Kramer, Kayla Kavanaugh  (STATE QUALIFIER)
  • Kayla Kavanaugh in the 800 Meter Run. (STATE QUALIFIER)

Second Place:

  • Grace Kramer in the 400 meter Dash (STATE QUALIFIER)
  • Grace Meiser in the 800 meter Run (STATE QUALIFIER)
  • Sidney Reagor in the 1600 and 3200 (STATE QUALIFIER)
  • 4×400 Meter Relay – Grace Meiser, Laney Weinberg, Kayla Kavanaugh, Grace Kramer (STATE QUALIFIER)

Third Place:

  • Allie Franzen in the 3200 (STATE QUALIFIER-next 10 best performance)
  • Laney Weinberg in Triple Jump (STATE QUALIFIER-next 10 best performance)

Additional STATE QUALIFYING (next 10 best performance):

  • Laney Weinberg- High Jump

 

Boys Update:

Seven members of the boys track team qualified for state:

  • Owen Ponting – 110 Meter Hurdles
  • Christian Slone – 1600 Meters
  • Wesley Barth – Discus
  • Brady Singleton – Long Jump
  • Philip Waymeyer – Triple Jump
  • Preston Agee – High Jump
  • Cooper Ackerson – High Jump