Scott Classic Results 5/1/2014

Scott Classic 5-1-14

The Girls Track Team placed 4th and the Boys Team finished in 3rd place at the Scott Classic on Thursday at Scott High School. Most of the members of the Girls and Boys track teams wrapped up their regular season meet schedule, while also prepping for next week’s Regional Meet. At the meet, the girls’ team highlights were:

  • Kelsey Riley, Natalie Fausz, Allison Wendling, and Kara Pangburn finished 8th in the 4×800 Meter Relay
  • Becca Cline finished 1st in the 100 Meter Hurdles with a time of 15.67
  • In the 4×200 Meter Relay, Emily Orth, Kaitlyn Donoghue, Abby Vandergriff, and Becca Cline earned a 4th place finish
  • Jennah Flairty placed 2nd in the 1600 Meter Run with a finishing time of 5:26.58
  • Becca Cline won the 300 Meter Hurdles with a finishing time of 46.16
  • Jennah Flairty won the 800 Meter Run crossing the finish line in 2:29.89
  • Jennah Flairty came in 2nd place in the 3200 Meter Run with a time of 12:02.57
  • Becca Cline, Abby Vandergriff, Meredith Donoghue, and Jennah Flairty placed 4th in the 4×400 Meter Relay
  • Meredith Donoghue jumped 15-05.50 and finished in 3rd place in the Long Jump
  • Meredith Donoghue finished in 8th in the Triple Jump with a distance of 29-07.00
  • In the discus, Olivia Cassinelli set a new PR and placed 4th with a throw of 94-02

The boys’ team highlights were:

  • The 4×800 team of Joey McGrath, Marthen Kummer, Brandon Cartwright, and Mark Chaplin finished in 6th place
  • Ben See finished 8th in the 110 Meter Hurdles with a time of 17.99
  • In the 100 Meter Dash, Devon Strange came in 4th place with a time of 11.55
  • Kyle Edgley, Gunner Froelicher, Andrew Hyden, and Dustin Turner placed 5th in the 4×200 Meter Relay
  • Mark Chaplin won the 1600 Meter Run with a time of 4:43.18
  • The 4×100 Meter Relay of Gunner Froelicher, Dustin Turner, Kyle Edgley, and Devon Strange finished in 4th place
  • Devon Strange placed 2nd in the 400 Meter Dash with a finishing time of 53.64
  • In the 300 Meter Hurdles, Andrew Hyden earned a 6th place finish with a time of 43.49
  • Devon Strange, with a time of 24.12, came in 5th in the 200 Meter Dash
  • Mark Chaplin won the 3200 Meter Run with a time of 10:12.03
  • Marthen Kummer, Kyle Edgley, Dustin Turner, and John Leopold finished 6th in the 4×400 Meter Relay
  • Matt Mayer (5-06.00) and Eric Dean (5-04.00) placed 2nd and 4th in the High Jump
  • Andrew Hyden jumped to a 6th place finished in the Long Jump with a distance of 18-09.50
  • Andrew Hyden set a PR and jumped to a 2nd place finish in the Triple Jump with a distance of 40-00.00
  • In the discus, Doug Carson set a new PR and placed 8th with a throw of 116-10
  • Derek Groneck (41-00.00) and Doug Carson(40-10.00)finished in 4th and 5th place in the Shot Put

Both teams Pole Vaulters will jump in the Area 5 Championships at Dixie Heights on Saturday afternoon (5/3/14) and next Saturday, May 10th, the Camels’ Track Teams will compete in the Region 5 AAA Championships.