Boys Tennis

Boys and Girls Tennis Sweep Regional Titles

May 16, 2019


Campbell County Tennis Regional Champs

Congratulations to the following camel tennis player who qualified for the KHSAA State Tournament after a successful regional tournament this week:

Boys – Anderson McDowell, Luke Williams, Nick Wittrock, Noah Bertsch

Girls – Natalie Smith, Annika White, Sydney Melton, Izzy McDowell

Below is the recap of each CCHS regional participant.

Boys Singles

Anderson McDowell ( Regional Champion)

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated E. Hurst (Pendleton County) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Defeated L. Martin (GRC) 6-0, 6-0
  • Semifinals – Defeated D. Herrington (Harrison County) 6-0, 6-0
  • Finals – Defeated D. Prater (GRC) 6-0, 6-1

Luke Williams

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated L. Grantham (Scott) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Defeated J. South (Montgomery County) 6-2, 6-2
  • Semifinals – Lost to T. Prater (GRC) 7-5, 2-6, 1-0 (4)

Girls Singles

Natalie Smith (Regional Champion)

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated E. Wood (Mason County) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Defeated M. Dunaway (Harrison County) 6-1, 6-0
  • Semifinals – Defeated H. Turley (GRC) 6-2, 6-0
  • Finals – Defeated A. White (CCHS) 6-0, 6-1

Annika White

  • Round of 32 – Defeated E Choutka (GRC) 6-1, 6-2
  • Round of 16 – Defeated J. Miller (Pendleton County) 7-5, 7-6 (6)
  • Quarterfinals – Defeated K. Mulcahy (Bourbon County) 6-1, 6-4
  • Semifinals – Defeated G. Roberts (Harrison County) 7-6 (2), 3-6, 1-0 (8)
  • Finals – Lost to N. Smith (CCHS) 6-0, 6-1

Boys Doubles

Nick Wittrock & Noah Bertsch (Regional Champion)

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated J. Woods/D. Tucker (Bracken County) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Defeated C. Brann/A. NeSmith (Montgomery County) 6-2, 6-4
  • Semifinals – Defeated J. Graham/M Clark (GRC) 7-6 (4), 6-2
  • Finals – Defeated M. Dampier/J. Cote

Caden Hoskins & Nolan Neiser

  • Round of 32 – Defeated S. Mendonza/M. Tubbs (Paris) 6-0, 6-0
  • Round of 16 – Lost to M. Dampier/J. Cote (Bourbon County) 6-2, 6-3

Girls Doubles

Sydney Melton/Izzy McDowell

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated S. Deckard/B. Doll (Scott) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Defeated K. Coleman/A. Benedict (Mason County) 6-1, 6-0
  • Semifinals – Lost to E. Covington/K. Grimes (Montgomery County)

E. Nadeau/A. Maren

  • Round of 32 – Bye
  • Round of 16 – Defeated L. Carmack/S. Crouch (Bracken County) 6-0, 6-0
  • Quarterfinals – Lost to M. Conrad/H. White (Mason County) 6-1, 6-0

Posted In
Boys Tennis, Girls Tennis
Posted By

Ian Polatka

Ian is the founder of Camel Pride. He is a 2002 CCHS graduate. He lives with his wife and four children in Grants Lick.

Connect with Ian at ian@camelpride.com